در حالت کلی لاستیک ها از نظر ساختاری به حالات زیر تقسیم بندی میشوند:

لاستیکهای توپر، لاستیک های بایاس، لاستیک های شعاعی، لاستیک های نیمه پنوماتیک و لاستیک های یایاس با تسمه.

لاستیک های توپر:

در بسیاری از ماشین های صنعتی مثل ماشین چمن زنی، ماشین گلف، اسکیت برد و … از این نوع لاستیک ها استفاده میشود. این لاستیک ها توسط عملیات قالب ریزی و از پلاستیک سخت و لاستیک تولید میشوند. تکنولوژی که برای تولید این نوع لاستیک بکار می رود، پرس هیدرولیکی نام دارد.

لاستیک های بایاس:

در ساختار لاستیک های بایاس از سیمهای لایه بندی استفاده میشود که بصورت مورب با زاویه ۳۰ تا ۴۰ درجه از یک زهوار به زهوار بعدی میرسد. حاصل این امر، الگوی متقاطعی است که در زیر آج لاستیک قرار میگیرد و باعث میشود که رانندگی با این نوع لاستیک برای آفرود بسیار آسان شود. از طرف دیگر، مقاومت گردشی افزایش یافته که این امر، باعث کاهش کنترل کششی لاستیک با سطح جاده در سرعت های بالا میشود.

Image result for radial tires vs bias ply

لاستیک های شعاعی:

در لاستیک های شعاعی، سیم ها در سمت راست خط مرکزی، بصورت موازی با هم قرار میگیرند و این سیم ها در زیر آج لاستیک قرار دارند. در این نوع لاستیک ها طول عمر آج ها بیشتر است و مقاومت گردشی کم آن، باعث ایجاد سهولت در فرمان پذیری خودرو میشود.

این نوع لاستیک، بخاطر داشتن خاصیت خودشویی کم، برای آفرود و حرکت با سرعت های کم مناسب نمیباشد.

در زیر بصورت خلاصه به بررسی مزایا و معایب لاستیک های شعاعی و بایاس میپردازیم:

bias-v-radial

مزایای لاستیک های شعاعی:

دوام بیشتر، مقاومت گردشی کم و سهولت هدایت فرمان.

معایب لاستیک های شعاعی:

چسبندگی کم لاستیک با جاده در سرعت های پایین، سخت تر شدن رانندگی در سطوح ناهموار.

مزایای لاستیک های بایاس:

مناسب برای ناهمواری و آفرود، انعطاف پذیری بدنه لاستیک.

معایب لاستیک بایاس:

عمر کوتاه آج لاستیک، نامناسب برای تردد شهری و پر سروصدا بودن آن.

لاستیک های بایاس با تسمه:

Image result for bias belted tires

لاستیک بایاس با تسمه (belted bias) دارای دو یا تعداد بیشتری لایه‌های بایاس (مورب) است و تسمه‌های تثبیت کننده مستقیما زیر رویه‌ی تایر قرار دارند. این ساختار نیز مانند ساختار لاستیک بایاس موجب نرم و روان شدن رانندگی می‌شود، با این تفاوت که مقاومت گردشی به علت این که تسمه‌ها سختی رویه را افزایش می‌دهند، کاهش پیدا می‌کند. طراحی لاستیک بایاس با تسمه توسط آرمستارنگ معرفی شد، ولی گودیر استفاده از آن را با عرضه‌ی تجاری تایر “Polyglas” (پلی گلس) رواج داد. از ویژگی‌های لاستیک بایاس با تسمه می‌توان به بدنه‌ای از جنس پلی‌استر و تسمه‌هایی (belt) از جنس پشم‌شیشه اشاره کرد. در لاستیک های بایاس با تسمه مانند لاستیک های متداول دو لایه‌ی اصلی از جنس پلی‌استر، ابریشم مصنوعی (رایون) و یا نایلون وجود دارد، اما در لاستیک های تسمه‌دار برای ارتقاء کارایی، بالای این لایه‌ها تسمه‌های جانبی در زوایای مختلف وجود دارد که لاستیک های بایاس بدون تسمه فاقد این ویژگی هستند. تسمه‌ها را از جنس پشم‌شیشه یا فولاد می‌سازند.

لاستیک های نیمه پنوماتیک:

لاستیک های نیمه بادی میان‌تهی هستند اما در این تایرها برخلاف تایرهای بادی، فشارهوا وجود ندارد. لاستیک نیمه‌بادی، سبک وزن و ارزان قیمت است، پنچر نمی‌شود و در زیرسازی (cushioning) به کار گرفته می‌شود. از لاستیک نیمه بادی به عنوان عضو کامل‌کننده‌ی چرخ و حتی جزء جدایی ناپذیر بلبرینگ استفاده می‌شود. لاستیک نیمه پنوماتیک در ماشین‌های چمن‌زنی، ویلچر و فرغون کاربرد دارند. می‌توان سطح لاستیک نیمه‌بادی را طرح داد که در این صورت عموما برای مصارف صنعتی به‌کار می‌روند، و به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که به هنگام استفاده از رینگ جدا نشوند.

Image result for ‫لاستیک های توپر‬‎

تایرهای میان‌تهی‌ای که تحت فشار هوا نیستند، برای خودرو نیز طراحی شده‌اند، مانند توییل (Tweel). واژه‌ی توییل از ترکیب دو کلمه‌ی انگلیسی تایر (tire) و چرخ (wheel) نشات‌گرفته. توییل، یک نوع تایر آزمایشی‌است که توسط کمپانی میشلن (Michelin) طراحی شده‌است. پوشش بیرونی توییل مانند تایرهای رادیال معمولی از جنس لاستیک است، اما بخش داخلی فنرهای قابل انقباض مخصوصی از جنس پلی‌یورتان (polyurethane) دارد که به راحتی و روان‌بودن رانندگی کمک می‌کند. این تایرها هرگز پنچر نمی‌شوند و هدف این است که راحتی و روانی‌ تایرهای مشخصه بلند (higher-profile tires) که دیواره (sidewall) بلند دارند، با مقاومت در برابر نیروهای جانبی تایرهای مشخصه کوتاه ادغام شود. این تایرها هنوز برای استفاده‌ی گسترده در بازار ارائه نشده‌اند.

کاری از گروه بازرگانی هیرسا (کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است)