بوگاتی ویرون، سریع ترین خودروی تولیدی جهان حالا به مرز ده سالگی رسیده است. با اینکه امروزه در صنعت خودروسازی، ۱۰ سال در بازار بودن یک خودرو آن را کاملا از چشم می‌اندازد، اما بوگاتی قصد دارد تا فروش آخرین دستگاه ویرون باقی مانده در انبارش، همچنان حضور داشته باشد. حدود یک سال قبل، تقریبا ۵۰ دستگاه ویرون Grand Sport Vitesse رودستر در انبار بوگاتی وجود داشتند. بوگاتی ویرون بیشتر با هدف ثبت رکورد و در حقیقت به دلیل حسادت به McLaren F1، که از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۵ رکورد دار سرعت و شتاب بود، ساخته شده است. برخلاف بوگاتی ویرون که در یک پیست بیضی شکل به سرعت جنون آمیز ۴۲۷ کیلومتر در ساعت دست یافت، F1 یک ماشین مسابقه ای موفق بود و خود را در مسابقات  استقامتی آلمان ثابت کرد. حالا که ویرون به ماه های آخر حضورش در بازار رسیده است، بوگاتی تصمیم دارد با عرضه مدل های بسیار خاص بازا را گرم کند! با ۴ مدلی که قبلا عرضه شده و به فروش رسیده اند، حالا نوبت به مدل خاص پنجم رسیده است که تحت نام  ویرون   Grand Sport Vitesse Black Bessبه بازار عرضه می‌شود. Black Bess به یاد مدل Type 18 که در سال ۱۹۱۳ ساخته شد و به Roland Garros، هوانورد معروف فرانسوی، تحویل گردید، تولید شده است.


طراحی بدنه
هیچ نوع تغییر آیرودینامیکی در بدنه صورت نگرفته است، اما این ابر خودرو از انواع طرح های رنگی برگرفته از تاریخ ۱۰۰ ساله بوگاتی، بهره فراوانی برده است. بدنه فیبر کربنی سیاه رنگ آن با روکش طلای ۲۴ عیار تزیین شده است، مانند قسمت نعلی شکل جلو پنجره و علامت بوگاتی در عقب.
علاوه بر اینها، نوارهای باریکی که از بالای چراغ های جلو شروع و به قسمت بالایی درب ها ختم می‌شوند و از جنس طلا می‌باشند، حالتی اغوا کننده به خودرو داده اند. همین تم در چرخ های سیاه رنگ آن نیز، با استفاده از درپوش طلایی که حروف اول نام Ettore Bugatti بر روی آن حک شده، رعایت شده است.

بوگاتی ویرون
طراحی داخلی
پوشش داخلی از جنس چرم اعلا و به رنگ بژ روشن، زیبایی خاصی به طراحی داخلی بخشیده است. فرمان برای ایجاد تضاد و کنتراست بیشتر از جنس چرم قرمز رنگ است که البته گریزی هم به بوگاتی Type 18 زده شده است، همچنین در کناره صندلی ها و کمربندهای ایمنی از دوخت های قرمز رنگ استفاده شده است. به گفته بوگاتی ساخت پنل های داخلی درب ها یکی از جسورانه ترین پروژه ها در پروسه طراحی این ابر خودرو بوده است. با نگاهی به تصاویر کابین این خودرو دلیل آن را درک خواهید کرد.
طرح هایی که هواپیمای رولند گاروس را نمایش می‌دهند، با استفاده از یک جوهر خاص به وسیله دست بر روی چرم کشیده شده اند و با یک روش ویژه رنگ بر روی چرم اعمال شده است که باعث خاص تر شدن Black Bess می‌شود. علاوه بر این، نقاشی بوگاتی کلاسیک، که با دست کشیده شده است نیز، زینت بخش روکش محفظه نگه داری اشیا در قسمت عقب خودرو می‌باشد، این در حالی است که دسته دنده و کنسول میانی با چوب اعلا به رنگ قرمز تیره پوشش داده شده ‌اند. همانند بیرون خودرو، در داخل کابین نیز در طراحی برخی قسمت ها همانند لوگوی بوگاتی و فیل رقصان از طلا استفاده شده است.

بوگاتی ویرون
قدرت و عملکرد موتور
همانطوری که انتظار می‌رفت هیچ تغییری در موتور رخ نداده است، و Black Bess نیز از موتور ۱۶ سیلندر W شکل ۸ لیتری استفاده می‌کند. قدرت تولیدی این موتور، ۱۲۰۰ اسب بخار و گشتاور آن عدد باور نکردنی ۱۵۰۰ نیوتن بر متر است که این ابر خودرو را قادر می‌سازد طی ۲٫۶ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. حداکثر سرعت این ابر خودرو ۴۰۵ کیلومتر بر ساعت است.

بوگاتی ویرون
قیمت
بوگاتی ویرون  Grand Sport Vitesse Black Bess در نمایشگاه اتومبیل پکن در آوریل ۲۰۱۴ به نمایش عمومی گذاشته شد و قرار است فقط سه دستگاه از آن به قیمت تقریبی ۳ ملیون دلار ساخته و به فروش برسند.

بوگاتی ویرون
رقبا
مطمئنا رقبای بوگاتی ویرون  Grand Sport Vitesse Black Bess مانند خودش باید خاص باشند، بنابراین محدود نیز هستند.
کوئینگزگ One: 1 در نمایشگاه خودروی ژنو در سال ۲۰۱۴ معرفی شد و ویژگی خاص آن نسبت قدرت به وزن آن است که برابر ۱ می‌باشد. موتور آن ۸ سیلندر ۵ لیتری مجهز به توربوشارژر دوگانه است که قدرتی معادل ۱۳۴۰ اسب بخار و گشتاوری در حدود ۱۳۷۰ نیوتن متر تولید می‌کند. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت این خودرو، ۲٫۸ ثانیه و حداکثر سرعت آن ۳۹۷ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. قیمت آن ۲٫۴ میلیون دلار است و کلا ۶ دستگاه از آن ساخته شده و به فروش رسیده اند.
هنسی Venom GT از زمانی که بوگاتی ویرون SS موفق به ثبت رکورد سریع ترین خودروی جهان در کتاب گینس شد، John Hennessey تلاش خود را برای ساختن خودرویی تا این اندازه سریع شروع کرد و بالاخره موفق شد با ابر خودروی Venom GT به سرعت ۴۳۳ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند؛ اما به دلایلی موفق به ثبت آن در رکوردهای گینس نشد. از این مدل فقط سه دستگاه ساخته شد و هرکدام به قیمت ۱۲۵۰۰۰۰ دلار به فروش رفتند. Venom GT از موتور ۸ سیلندر مجهز به توربوشارژر دوگانه با قدرت ۱۲۴۴ اسب بخار استفاده می‌کند که بر مبنای لوتوس Exige ساخته شده است. Venom GT برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت از حالت سکون باید ۲٫۷ ثانیه صبر کند.

منبع : ۱car