مشخصات:
سال:۲۰۱۴
کمپانی:بی ام و
مدل:سری ۲
قیمت:۶۵٫۰۰۰ دلار
موتور:خطی ۴ سیلندر
قدرت : ۴۳۰ اسب بخار
گشتاور: ۴۳۶ نیوتن متر
حجم: ۳ لیتر
شتاب ۰ تا ۱۰۰ : ۴٫۳ ثانیه
نهایت سرعت : ۱۸۶ مایل بر ساعت
بی ام و سری ۲ انقدر که باید دوست داشتنی نیست.دلیل آن شاید وجود سری ۴ باشد.البته میتوان برای هردوی انها این را گفت که بعدا کمی محبوبیت پیدا کردند.پس به لطف شرکت من هارت m235i کمی دوست داشتنی تر شده است.این شرکت اجباری برای انجام این کار نداشت اما به فرزند کوچک سری M یک برنامه تقویتی شامل بسیاری از بهسازی های ایرودینامیکی و عملکردی داد تا قابلیت های ان به وضوح بهبود یابد.بی ام و m235i شرکت من هارت (Manhart)

ماشینی که برای اسپرت کردن ارتقا یافته باید با ظرافت باشد.خوشبختانه شرکت من هارت قصد انجام چنین کاری با m235i کوپه دارد.مجهز کردن ماشین با یک برنامه جامع که نه تنها به ان بسیاری از اجزا جدید ایرودینامیکی میبخشد تا سبکتر شود بلکه انرا با یک موتور قوی هماهنگ می سازد تا بطور خیره کننده ای توان خروجی انرا ارتقا دهد.
بخشهای خارق العاده زیادی درباره برنامه من هارت وجود دارد.وصیتنامه ای از من هارت است که نتیجه فوق العاده ان m235i  را به یک ماشین مسابقه ای مادرزاد بدل میکند.
میتوان از سری ۴ نیز تمجید کرد اما m235i را فراموش نکنید.هر لحظه مانند یک بمب دستی عمل میکند.
نمای ظاهری
اصلاحات ظاهری من هارت بر روی m235i را میتوان محدود به عبارت زیبایی شناسی رویایی دانست.اما  به اندازه کافی افزونه های ایرودینامیکی به ان اضافه شده است تا فرمان پذیری و رانندگی انرا بهبود بخشد.با نگاهی کمی دقیق تر به m235i میتوان متوجه شد که اسپویلر جلو و عقب و همچنین دفیوزر(diffuser) آن عوض شده است که همگی متعلق به برنامه عملکردی بی ام و بوده اند.این قطعات همگی از فیبر کربن ساخته شده اند تا تضمین کننده سبکی وزن خودرو باشند.همچنین روکشی از فیبرهای کربن برای اینه ها بکار برده شده تا ظاهر زرد انرا زیباتر کند.
نمای داخلی

              623573457    64563
به طرز شگفت اوری بسیاری از امکانات رفاهی m235i هنوز دست نخورده باقی مانده اند.اما چون این خودرو یک خودرو مسابقه ای به حساب می اید تغییراتی نیز دز این جهت لحاظ شده است.صندلیهای مسابقه ای با کمربند ایمنی ۴ نقطه ای اولین نشانه است اما اخرینش نیست.
میبینید که من هارت تمامی صندلی عقب را حذف نموده و انرا با میله های ضربدری جهت افزایش امنیت جایگزین نموده است.کفپوش بکار برده شده تمامی قطعات فلزی ناحیه عقب را پوشانده است.
به جلوی اتاق بر میگردیم.من هارت دستگیره ترمز دستی مخصوص به همراه اهرم تعویض دنده و پدالهای الومنیومی جدیدی از برنامه عملکردی بی ام و بکار برده است.نمایشگر جدیدی نیز به وسط داشیورد اضافه شده است که قبلا دریچه تهویه سمت چب آنجا قرار داشت.این نمایشگر اطلاعات مهمی نظیر فشار بوست (boost) , فشار روغن , دمای مکش و دمای روغن را نمایش میدهد.
پیشرانه

بی ام و m235i شرکت من هارت (Manhart)
مسلما مهمترین بخش برنامه من هارت اقداماتی است که روی موتور خطی ۶ سیلندر و ۳ لیتری خودرو انجام داده است.بوسیله استفاده از سیستم برق جدید, اینرکولر بزرگتر و سیستم اسپرت جدید اگزوز با ۲۰۰ سلول کاتالیزوری من هارت توانسته است قدرت خروجی پیشرانه را بهبود ببخشد.مدل استاندارد با قدرت ۳۲۲ اسب بخار و گشتاور ۳۳۲ نیوتن متر حالا به قدرت ۴۳۰ اسب بخار  و گشتاور ۴۳۷ نیوتن متر بدل گشته است.
من هارت همچنین محدود کننده سرعت m235i را که سرعت را به ۱۵۵ مالی بر ساعت محدود میکرد حذف نموده تا سرعت به مرز ۱۸۰ مایل بر ساعت برسد.
برنامه من هارت تماما مربوط به ارتقا موتور نیست, اگرچه کارهای مهمی نیز روی شاسی خودرو انجام شده تا مقاومت ان حفظ گردد.این شرکت متخصص المانی یک صفحه کلاچ ۳ لایه قابل تنظیم بهمراه کیت کلاچ اسپورت را برای استفاده از پیشرانه مزبور بکار برده است.همچنین یک ست جدید ترمز ۶ پیستونه نیز برای متوقف کردن خودرو استفاده شده است.
قیمت
من هارت قیمتی برای برنامه های اجرایی خود ندارد, اما به حدس ما تمامی کارهای انجام شده به همراه خود خودرو میبایست رقمی حدود ۶۰٫۰۰۰ تا ۷۰٫۰۰۰ دلار هزینه بردارد.
رقابت
ائودی TT RS از شرکت ABT SPORTLINE

بی ام و m235i شرکت من هارت (Manhart)
برخلاف بی ام و من هارت M235i این ائودی برای جنبه های مسابقه ای طراحی نشده سات اما از نظر قدرت های عملکردی به بی ام و m235i نزدیک است.در حقیقت ائودی TT RS توان بیشتری معادل ۴۷۰ اسب بخار و گشتاور ۴۶۴ نیوتن متر دارد.این به TT RS کمک میکند نهایت سرعت خود را به ۱۷۷ مایل برساند.
ائودی به سبکی M235i و داخل کم امکانات ان نیست , اما در کل جالب خواهد بود که ببینیم کدامیک برنده مسابقه ۱ مایلی بین انها خواهد شد.
نتیجه گیری
کار سختی نیست که با وجود دیگر محصولات شاخص بی ام و M235I را کنار گذاشت.در این زمینه بی ام و M4 به ذهن میرسد.اما در مورد M235I عجله نکنید, خصوصا زمانیکه شرکت من هارت اطراف ان دیده میشود.
با بیش از ۴۰۰ اسب بخار قدرت, این M235I تمامی ابزار لازم را در خیابانها و پیست های مسابقه دارد.بهتر است به این جملات توجه کنید در غیر اینصورت وقتی این خودرو از کنارتان میگذرد شرمنده خواهید شد.

اختصاصی هیرسا موتور

کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است