مرسدس بنز اخیرا با مدلهایی کوچکش نظیر CLA مشتریان تازه‌ای از مارک‌های دیگر به سوی خود جلب کرده است. بیش از نیمی از خریداران CLA در اروپا برای اولین بار است که بنز می‌خرند و در آمریکا هشتاد درصد خریداران این مدل قبلا ماشینی به جز بنز سوار می‌شدند. بنز نه تنها توانسته با CLA مشتریان تازه‌ای پیدا کند، بلکه میانگین سنی خریداران این مدل هم کمتر شده است. برای مقایسه میانگین سنی خریداران مدلهای دیگر بنز ۵٠ سال و میانگین خریداران CLA چهل و سه سال است.
مرسدس بنز برای این موفقیت بیش از همه مدیون گوردون واگنر، مدیر طراحی خود است. واگنر ۴۵ ساله در سال ٢٠٠٨ به جای پیتر فایفر، مدیر پیشین طراحی مرسدس بنز آمد و فلسفه تازه‌ای برای طراحی ماشینهای مرسدس بنز تعریف کرد که نتیجه‌اش مدلهایی نظیر CLA، GLA، نسل جدید کلاس C، کلاس S، و کلاس S کوپه بود. اریک گالینا، خبرنگار نشریه اتوموتیو نیوز با او این مصاحبه را انجام داده است.
مرسدس بنز چرا محبوب شد ؟
فلسفه طراحی مرسدس که نامش «خلوص احساس‌انگیز» است، چه ویژگی‌هایی دارد؟
با هر مدل جدید مرسدس بنز تکه تازه‌ای از این پازل جور می‌شود. این ماشین‌ها میوه نهالی است که من هنگام شروع کارم کاشتم. من فلسفه طراحی کاملا جدید برای بنز تعریف کردم که کل برند را شامل می‌شد. این فلسفه فقط درباره چطور طراحی کردن ماشین نیست بلکه اصول این برند در آینده را هم ترسیم می‌کند. ما راهبردهایی برای تعریف فلسفه خلوص احساس‌انگیز خلق کردیم که به عبارت دیگر تعریفی از لوکس بودن در دنیای مدرن است.
کدامیک از مدلهای کنونی بنز بازتاب بهتری از این تعریف تازه است؟
این فلسفه در نسل جدید کلاس C به بهترین نحو دیده می‌شود. شما در کل خودرو تنها یک خط می‌بینید. به جز این خط مابقی، سطح بندی‌هایی ناب و تمیز است. خط اصلی که امضای ماشینهای بنز است، از چراغ جلو شروع می‌شود در طول بدنه ادامه پیدا می‌کند و به عقب ماشین می‌رود. ما دیگر نمی‌خواهیم ماشینهایی شبیه به سر چکش بسازیم که جلوی باریک و عقب پهن داشته باشد. الان، بیشتر سطوح صاف ماشین‌های دهه سی بنز الهام بخش ما است.

آیا در ماشینهایی نظیر CLA هم این ویژگی دیده می‌شود؟
فلسفه خلوص احساس‌انگیز را می‌توان با روشهای متفاوتی اجرا کرد. شما این فلسفه را در ماشینهای کوچک بنز نظیر CLA در شکلی جسور‌تر می‌بینید. ما می‌خواستیم این ماشین جوان پسند و متفاوت باشد. همین باعث شد تا پای مشتریهایی تازه‌ به نمایندگیهای فروش باز شود. ما واقعا به هدفمان که ارایه تعریف تازه‌ای از برند بنز بود، مخصوصا در این بخش از بازار، رسیده‌ایم. وقتی به کلاس C نگاه کنید روایتی خونسرد‌تر و ناب‌تر از فلسفه طراحی ما را می‌بینید. تفاوت تنها در روش اجرا است. سعی کردیم یک زبان طراحی را با رویکردهایی متفاوت در مدلهای مختلف اجرا کنیم.
کلاس C جدید مثل نمونه‌ای کوچک شده از کلاس S است. آیا چنین شباهتی با کلاس S در نسل جدید کلاس E هم دیده خواهد شد؟
کلاس ائی جدید هم براساس فلسفه خلوص احساس‌انگیز طراحی خواهد شد. این خودرو همراه با کلاس اس و کلاس سی، هسته اصلی تجاری در مرسدس بنز است. مدل کنونی تا حدی شق و رق است. سعی کردیم در فیس لیفت اخیر کمی آن را تغییر دهیم و فکر می‌کنم مدل کنونی تا حد زیادی تغییراتی را که بنز از سر گذرانده نشان می‌دهد، اگرچه این خودرو یک نسل جدید از کلاس ائی نیست، اما به خوبی حرکت ما از تفکر سابق به تفکر جدید را نشان می‌دهد.
مرسدس بنز چرا محبوب جوانان است ؟
مسیر مرسدس در آینده برای طراحی داخل خودرو چیست؟
مهمترین اصل برای یک مارک لوکس داشتن اصالت است. باید همیشه از موادی اصل استفاده کرد و مرسدس همیشه اینطور بوده. ما همیشه از چوب طبیعی استفاده می‌کنیم و همیشه چرمی که به کار می‌بریم طبیعی است. این دو وجه اصلی لوکس بودن است. ما در کلاس C از انواع مختلف چوب استفاده می‌کنیم و به تازگی طرح‌های تازه‌ای خلق کرده‌ایم. چرم هم که همیشه خواهد بود. به خانه هم نگاه کنید کسی روی صندلی با روکش پلاستیکی نمی‌نشیند. مگه نه؟ بعضی چیز‌ها به خودی خود خوب هستند و فقط مهم این است با چه ظرافت و استادی روی آن کار شود. موضوع دیگر استفاده از تکنولوژی پیشرفته در ساخت است. تلاش ما ترکیب این دو دنیای متفاوت است. نتیجه کار ما را می‌توان در کلاس اس دید.
مرسدس بنز به نیازهای جهان دیجیتال چطور واکنش می‌دهد؟
ما در دنیایی مدرن و دیجیتال زندگی می‌کنیم اما باور من این است که همزمان تقاضا برای محصولاتی آنالوگ مانند ساعتهای «کورنو» هم رو به افزایش است. من جدا باور دارم میزانی که تکنولوژی دیجیتال در پانزده سال آینده صنعت خودرو را تغییر خواهد داد بیشتر از تحولی است که این صنعت در پنجاه سال گذشته به خود دیده است. این برای ما طراحان فرصت ایده آلی است چون ورای طراحی خوب، یک طرح خوب همیشه با تکنولوژی خوب همراه است. مثلا به اپل نگاه کنید. طراحی نسل جدید اینترفیس ما برای کلاس اس سه سال طول کشید. ما در طراحی نرم افزارهای خود هم از فلسفه اصالت ناب استفاده می‌کنیم. تلاش می‌کنیم تا فقط آنچه کاربر لازم دارد در اختیارش بگذاریم. حواس راننده نباید به هیچ وجه از رانندگی پرت شود.

منبع : خودرو