دی ماه گذشته بود که یکی از مدیران ارشد سایپا خبر از عرضه دو محصول چینی به بازار ایران داد. اولین محصول سدان Z300 از کارخانه زوتای بود که زمستان گذشته معرفی شد. حالا گزارش‌هایی منتشر شده که دومین محصول چینی سایپا شاسی بلند کوچک V5 از کارخانه برلیانس است.
بریلیانس شریک اصلی تجاری ب ام و در چین است و برخی محصولات کارخانه آلمانی را از جمله ب ام و X1 در کارخانه‌هایش می‌سازد. در کنار ساخت ماشین مارک‌های دیگر، بریلیانس مدلهایی با نام خود نیز به بازار عرضه می‌کند که یکی از آنها نمونه چینی ب ام و اکس وان است؛ همان خودرویی که گزارش شده به زودی در ایران فروخته و ساخته خواهد شد.
شباهت ماشین چینی با شاسی بلند آلمانی تنها به ظاهر محدود می‌شود. حجم موتور برلیانس V5 هزار و ششصد سی سی و ساخت میتسوبیشی است. این موتور ۱۱۸ اسب بخار نیرو تولید می‌کند که از طریق جعبه دنده دستی یا اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

خودرو چینی سایپا
حداکثر سرعت وی ۵ با دنده دستی ۱۷۸ کیلومتر در ساعت و با دنده اتوماتیک ۱۷۱ کیلومتر در ساعت اعلام شده است.
طول ماشین ۴۴۰۵ میلی‌متر، عرضش ۱۸۰۰ میلی‌متر و ارتفاع آن ۱۶۱۴ میلی‌متر است. فاصله بین دو محور هم ۲۶۳۰ میلی‌متر است. مصرف سوخت ماشین با دنده دستی ۶.۹ لیتر در هر صد کیلومتر و با دنده اتوماتیک ۷.۲ لیتر در هر صد کیلومتر است.
سایپا هنوز به طور رسمی درباره عرضه این ماشین اظهار نظری نکرده است، اما پیش بینی شده در صورت عرضه، قیمت آن بیش از هفتاد میلیون تومان خواهد بود. در چین قیمت ارزان‌ترین مدل ۱۰۹ هزار و ۸۰۰ یوان (معادل ۵۹ میلیون تومان) و گرانترین مدل ۱۲۹ هزار و ۸۰۰ یوان (حدود هفتاد میلیون تومان) است.

خودرو چینی سایپا خودرو چینی سایپا

منبع : خودرو