قسمت های مختلفی از یک خودرو مانند بدنه، کابین و رنگ، نیازمند مراقبتهای ویژه ای هستند تا طراوت و زیباییشان حفظ شود. عواملی مانند باران های اسیدی، شیره درختان، حشرات و فضولات پرندگان باعث آسیب وارد شدن به رنگ بدنه خودرو میشوند.

2

خودروهای مدرن و امروزی دارای یک لایه شفاف بر روی بدنه هستند تا در برابر عواملی که ذکر شد، مقاومت بیشتری داشته باشند. همچنین این خودروها در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید نیز مقاومت بیشتری دارند. اما خودروهای مدرن نیز در صورت عدم مراقبت دچار آسیب دیدگی میشوند و بهتر است همیشه تمیز و واکس زده نگه داشته شوند. قابل ذکر است که تمامی این مراقبت ها در داخل کابین نیز مورد نیاز است و در غیر این صورت دچار خوردگی و آسیب دیدگی میشوند.

برخی از مواد شوینده ظروف برای پاک کردن صندلیها استفاده میکنند که این کار باعث آسیب رسیدن به پوشش صندلیها میشود. در کابین خودروهایی که صندلی آنها پارچه ایست میتوان از شامپو استفاده کرد و اینگونه آلاینده ها را از بین برد. همچنین محلولهای مخصوصی نیز وجود دارند که برای شستن صندلیهای پارچه ای خودرو ساخته شده اند و بهترین گزینه برای این امر شناخته میشوند.

به یاد داشته باشید که شستشوی شیشه ها را آخرین مرحله قرار بدهید تا در اثر تمیز کردن قسمت های دیگر کثیف نشوند.

برای نظافت صندلیهای چرم نباید از روشهای بالا استفاده کرد. بلکه باید از تمیز کننده های مخصوص چرم استفاده کنید و برای تازه ماندن آنها نیز از جلادهنده چرم استفاده کنید. بهتر است برای قسمت جلوی داشبورد نیز از مواد ترکیبی محافظ و براق کننده استفاده کنید.

شستشو زیر آفتاب باعث میشود لکه ها قبل از اینکه پاک شوند، تبخیر شوند و ماندگاری این لکه ها اثرات نامطلوبی بر روی رنگ خودرو میگذارد.

هنگامی که تصمیم به شستن خودروی خود میکنید، اولین قدمتان باید ریختن آب بر روی بدنه خودرو باشد. زیرا این کار باعث میشود مواد چسبنده نسبتا ضعیف و سایر موارد مثل حشرات از سطح خودرو جدا شوند و شستشو راحت تر انجام شود.

اگر قصد شستن رینگها را هم دارید، این کار را در ابتدا انجام دهید تا مانع از ترشح و انتشار آلاینده های روی رینگ ها به روی بدنه خودرو شوید و سپس رینگها را خشک کنید.

download

 

توصیه میشود بدنه و رینگ ها را همزمان پولیش کنید. برای شستشو نیز توصیه میتوانید از اسفنجهای نرم و یا الیاف های پارچه ای و کتانی نرم استفاده کنید تا به سطح بدنه خودرو آسیبی وارد نشود.

برای عمل خشک کردن نیز از پارچه های کتانی نرم استفاده کنید و از داخل کابین نیز شیشه ها را تمیز کنید.

حتما تا به حال دیده اید که چراغهای جلوی خودرو مات و یا آلوده شده باشد. در این حالت از پولیش های مخصوص استفاده کنید زیرا باعث میشوند حتی چراغهای کهنه و قدیمی نیز نو به نظر برسند. در صورت استفاده از این محلولها، اطراف چراغها را با چسب نواری بپوشانید تا از اصابت محلول با بدنه خودرو جلوگیری شود.

images

 

همانطور که گفته شد، ابتدا رینگ ها را خیس کنید و سپس بوسیله اسپری و برس مخصوص اقدام به پاک کردن آنها کنید و در نهایت بر روی آن آب ریخته و آن را خشک کنید. ذرات سیاهی که با ریختن آب بر روی رینگ ها جاری میشوند، ذرات لنت ها هستند.

در بسیاری از اتوموبیلهای مدرن و امروزی قطعاتی بکار رفته اند که در ابتدا فلزی به نظر می آیند اما در واقع از جنس پلاستیک اند و با پوششی از جنس کروم یا مواد براق دیگری پوشیده شده اند. برای نظافت این قسمت ها باید از واکس های مخصوصی استفاده شود که فقط چند ثانیه بر روی آنها قرار میگیرند. به این نکته توجه فرمایید که قبل از واکس زدن، قسمت مورد نظر کاملا خشک باشد.

 

حتما دیده اید که شستشوی خودروهای مشکی دشوارتر است و برای پولیش کردن آنها باید از پولیش مخصوص رنگ مشکی استفاده کرد. دلیل استفاده این نوع پولیش این است که هیچ نوع رد سفید رنگی از خود بر روی درز ها و شکاف ها باقی نمیگدارند.

اتوموبیلهایی که بعد از دهه ۹۰ میلادی ساخته شده اند، عموما از بک لایه رنگ کیلر در رنگ بدنه خود بهره میبرند و اگر قصد پولیش این نوع خودروها را دارید، باید از پولیش هایی استفاده کنید که برچسب عدم آسیب به لایه کیلر بر روی آنها ثبت شده است.

در صورتی که اتوموبیلی دارید که نسبتا قدیمی است و فاقد لایه کیلر است، از پولیش های خشن استفاده کنید تا به خوبی رنگش جلا پیدا کند. برای تمیز کردن قطعات پلاستیکی داخل خودرو نیز میتوانید از واکس کفش استفاده کنید و کرم هایی در بازار وجود دارند که برای حفاظت این قطعات در برابر نور خورشید استفاده میشوند.

کاری از گروه بازرگانی هیرسا (کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است)