واژه کمپرسر (KOMPRESSOR) حک شده بر روی برخی بنز ها به چه معناست؟

کمپانی مرسدس بنز بصورت انحصاری بجای واژه سوپرشارژر (Supercharged) از واژه کمپرسر استفاده میکند. این در حالی است که سایر کمپانی های خودروساز واژه سوپرشارژر را بکار میبرند.

Mercedes_Benz_CLK_200_Kompressor_-_Flickr_-_The_Car_Spy_(14)

اولین بار در سال ۱۹۲۱، کمپانی بنز با همکاری فردیناند پورشه (بنیانگذاز کمپانی پورشهبرای ساخت خودروی بنز Diamler از این واژه استفاده کرد و این سیستم را تولید نمود. بنز در تولید و اختراع بسیاری از تکنولوژی های خودرو پیش قدم بوده و این سیستم نیز یکی از آنهاست. واژه K که بر روی برخی خودروهای بنز دیده میشود به معنی KOMPRESSOR میباشد.

images

در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ خودروهایی توسط بنز معرفی و تولید شدند که دارای موتورهایی متفاوت با همیشه بودند. این موتورها ۱/۸ لیتری و ۴ سیلندر بودند که از سیستم سوپرشارژر برخوردار بودند و قدرتی که تولید میکردند از موتورهای قبلی با همان حجم، بصورت چشم گیری بیشتر بود.

برای مثال موتور قدیمی تر ۲/۳ لیتری بنز در مقایسه با موتور جدید کمپرسور ۱/۸ لیتری، اندکی قدرت بیشتری تولید میکرد ولی موتور ۱/۸ لیتری جدید، بسیار نرم تر و آرام تر عمل میکرد و سواری لذت بخش تری را به ارمغان می آورد.

بالاخره در سال ۲۰۰۵، بعد ار تست و تولید خودروهای مختلف توسط بنز، خودروی مرسدس C230 تولید شد که دارای موتور ۲/۳ لیتری ۴ سیلندر سوپرشارژر بود و قدرتی معادل ۱۹۲ اسب بخار و گشتاور ۲۷۰ نیوتن متری تولید می نمود. این ارقام نسبت به مدل های قبلی بسیار قابل توجه واقع شدند. اگرچه در این خودرو بدلیل استفاده از سیستم سوپرشارژر، در دور موتورهای بالا، صدا و تکان های خودرو، زیاد شده بود.

Mercedes1

حال این سوال پیش می آید که سیستم های سوپرشارژر و توربوشارژر چرا و چگونه عملکرد خودرو را بالا میبرند و اصلا چرا ساخته شده اند.

هر دوی این سیستم ها با فشرده سازی هوای ورودی به سیلندرها باعث میشوند سوخت بیشتری به داخل سیلندرها کشیده شود که نتیجه آن، افزایش قدرت خروجی موتور میباشد. در واقع، بدون تغییر در اجزای موتور، با اسفاده از این سیستم ها میتوان قدرت بیشتری از موتور گرفت.

یکی دیگر از دلایل ساخت این سیستم ها این بود که در برخی کشورها مالیات دریافتی از دارندگان خودروها، بر حسب میزان حجم موتور خودروی آنها بود و اختراع این سیستم ها باعث شد تا مالکان خودرو، هم پول کمتری بپردازند و هم قدرت خودروهای دارای موتورهای بالای ۲۰۰۰ سی سی را در اختیار داشته باشند.

اما تفاوت سیستم های توربوشارژر و سوپرشارژر در چیست؟

turbocharger-vs-supercharger

تفاوت این دو سیستم در تامین کننده نیروی آنهاست. نیرویی که با به چرخش در آوردن کمپرسر مربوطه، باعث چرخش و مکش سریع هوا به داخل منیفولد میگردد. در سوپرشارژر ها، این نیرو از طریق یک تسمه، زنجیر و یا چرخ دنده ها مستقیما از موتور گرفته میشود.

در توربوشارژر، این نیرو از دود خروجی اگزوز بدست می آید و نیروی فشاری دود، باعث به چرخش در آمدن توربین شده و این توربین، میزان هوای ورودی به موتور را افزایش میدهد که در نتیجه، عمل احتراق و کارایی موتور افزایش میابد.

قضاوت در مورد این که کدام یک از این دو سیستم برتر است:

نظرات مختلفی در مورد این دو سیستم مطرح است. برخی بر این باورند که وجود توربین داخل اگزوز خودروهای دارای سیستم توربوشارژر باعث ایجاد فشار در تخلیه دوذ موتور می گردد. هچنین به دلیل کم بودن میزان دود خروجی از اگزوز در دور موتورهای پایین، این سیستم در دور موتورهای پایین کارایی لازم را نداشته و تنها در دور موتورهای بالا به یاری موتور میشتابد. به مدت زمانی که طول میکشد تا خودرو به دور موتور مورد نیاز برای فعال شدن توربوشارژرش برسد، اصطلاحا Turbo lag میگویند.

گفتنیست برخی خودروسازان بزرگ مثل مزدا، تویوتا، سوبارو، آئودی ، مازراتی و بی ام و با استفاده از دو توربین در اگزوز اتوموبیلشان این مشکل را تا حد زیادی حل کرده اند.

مشکل دیگری که میتوان برای خودروهای دارای توربوشارژر در نظر گرفت این است که هوای وارد شده به موتور در تماس با گرمای دود موتور بوده که بالطبع، این هوا از حد معمول گرمتر خواهد بود و هوای گرم برای موتور مناسب نمیباشد. برخی خودروسازان برای حل این مشکل از Intercooler استفاده کرده اند و بوسیله این دستگاه توانسته اند از دمای هوای ورودی موتور بکاهند.

turbovssupercharger

در سیستم های سوپرشارژر یا کمپرسر، بدلیل تامین نیروی چرخنده از موتور، در هر لحظه با فشردن پدال گاز، نیروی بیشتری حاصل میشود که در سالیان قبل، بدلیل نبود امکانات ایمنی مثل ESP، این امر یک ایراد بزرگ حساب میشد زیرا در سرعت های پایین نیز کنترل خودرو سخت میشد.

در نهایت، این مشکل نیز توسط مرسدس با افزودن یک هرزگرد در پولی کمپرسر حل شد. گفتنیست نظریه کاهش قدرت موتور در سیستم های سوپرشارژر در ابتدا درست بنظر می آید اما باید بدانیم قدرتی که این سیستم به خودرو میبخشد از قدرتی که تلف میکند بسیار بیشتر است.  

 

کاری از گروه بازرگانی هیرسا (کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است)