ماهنامه آمریکایی کار اند درایور گزارش کرده ب ام و در سال ۲۰۱۵ یک ون هفت نفره براساس سری ۲ اکتیو تورر به بازار عرضه خواهد کرد.
سری ۲ اکتیو تورر اولین مدل دیفرانسیل جلو در تاریخ ب ام و است که به طور مستقیم با مرسدس بنز کلاس بی رقابت می‌کند. این مدل که به طور رسمی امسال در نمایشگاه ژنو رونمایی شد قرار است به زودی به بازار عرضه شود.
ب ام و با عرضه این مدل دیفرانسیل جلو ریسک بزرگی کرد و بسیاری این کارخانه را به دور شدن از هویت اصلی‌اش متهم کردند. اما مدیران ب ام و می‌گویند قرار نیست در مدلهای دیفرانسیل جلو تغییری در قابلیت‌های رانندگی ماشین ایجاد شود.
ب ام و به طور رسمی ساخت مدلهای بیشتر دیفرانسیل جلو را تایید کرده و می‌گوید تا چند سال دیگر سی درصد کل فروش کارخانه را این مدلها تشکیل خواهد داد. اما ماهنامه کار اند درایور می‌گوید مدیران ب ام و می‌خواهند میزان فروش مدلهای دیفرانسیل جلو تا ۵۰ درصد فروش را شامل شود.
بخشی از دلیل ساخت یک مدل هفت نفره از سری ۲ بازار آمریکا است که احتمالا اقبال چندانی به مدل پنج نفره سری ۲ نخواهد داشت. با این حال این مدل در برابر ماشین‌های بزرگ‌تر از کارخانه‌های رقیب نظیر تویوتا سیه‌نا و هوندا اودیسه چندان شانس زیادی ندارد.
اگر سهم بازار ون‌های کوچک در بازار آمریکا اندک است، اما ب ام و می‌تواند در اروپا و آسیا برای چنین خودرویی مشتری پیدا کند. کارخانه‌هایی نظیر فولکس‌واگن و پژو با مدلهایی مشابه فروش خوبی در این بازارها دارند و تقاضا برای چنین مدلی آنقدر هست که ب ام و نتواند از آن صرف نظر کند.
مانند سری ۲ اکتیو تورر پنج نفره، مدل کشیده این سری هم بر روی شاسی سوار می‌شود که گروه خودروسازی ب ام و برای نسل جدید مینی ساخته است. نسل جدید مینی کانتری من، مینی کلاب من، ب ام و سری ۱ و احتمالا ب ام و زد۲ و شاسی بلندهای کوچک جدید ب ام و هم بر روی همین شاسی ساخته می‌شود.
موتورهای سه و چهار سیلندر بنزینی و دیزل مختلفی برای این مدل در نظر گرفته شده است. ب ام و در حال آزمایش سیستم هیبریدی هم برای این مدل است تا در آینده به موتورهای دیزل و بنزینی اضافه شود. مجله کار اند درایور پیش بینی کرده تنها مدل قوی‌تر ۲۲۵i با موتور دو لیتری چهار سیلندر ۲۲۸ اسب بخاری از این مدل در آمریکا فروخته شود. بنا به پیش بینی این نشریه قیمت پایه این ب ام و در آمریکا سی هزار دلار خواهد بود.

منبع : خودرو