تفاوت خودروهای کراس اوور با شاسی بلند (SUV)

تفاوت خودروهای کراس اوور با شاسی بلند (SUV)

تفاوت خودروهای کراس اوور با شاسی بلند (SUV)

photo_2017-02-26_16-17-31
کراس اوور اصطلاح نسبتاً جدیدی است و به خودروهایی اطلاق می شود که فضا و بدنه یک شاسی بلند را در اختیارتان قرار می دهند، در حالی که بر روی پلت فرم (شاسی) یک خودروی سواری، سوارند. امروزه شاهد تولید روز افزون این نوع خودرو توسط اکثر خودرو سازان جهان هستیم. در آمریکا از خودروهای کراس اوور به عنوان یک خودروی همه کاره یاد می شود و روند تمایل مردم به خرید این نوع خودرو، همواره در حال افزایش است. اما اصلاً چرا یک خودرو ساز باید به فکر ساخت یک خودرو با بدنه خودروهای شاسی بلند و شاسی خودروهای سواری باشد؟

4903
این خودروها دارای محاسنی هستند که به برخی از آنها اشاره می کنیم :
در خودروهای کراس اوور، صندلی شما دارای ارتفاع بیشتری نسبت به یک خودروی سواری میباشد و باتوجه به موقعیت خود، بیشتر به اطراف خودرو مشرف هستید. همچنین فضای داخلی بزرگتر و امنیت بیشتر در تصادفات از عواملی هستند که مردم را به سوی خرید این خودرو جلب کرده است. خودروهای شاسی بلند (SUV) دارای این محاسن هستند، اما ایراداتی نیز دارند که با توجه به آنها، خرید یک خودروی کراس اوور را به صرفه تر بنظر می آید. خودروهای شاسی بلند عموما بر روی شاسی کامیون سوار هستند و دارای وزن خیلی بیشتری نسبت به خودروهای سواری و کراس اوور میباشند. این امر باعث کاهش عملکرد ترمزها در سرعت های بالا و افزایش مصرف سوخت می شود. سیستم تعلیق خودروهای شاسی بلند(SUV)، محکم تر از کراس اوور است و از این رو برای آفرود مناسب تر هستند. این در حالی است که رانندگی با یک خودروی شاسی بلند در شهر، خشک و ناخوشایند تر از یک کراس اوور میباشد و جثه بزرگ خودروهای شاسی بلند، رانندگی با آنها را کمی سخت کرده است.

اگر در خودروهای شاسی بلند از پلت فرم یک سواری استفاده کنیم، بسیاری از این ایرادات رفع شده و اکثر نقاط مثبت شاسی بلند ها مثل فضای زیاد سرنشینان و ظاهر جذاب خودروهای SUV حفظ می شود .از دیگر محاسن خودروهای کراس اوور نسبت به خودروهای شاسی بلند (SUV)، می توان به راحتر پارک شدن خودرو، قدرت مانور و فرمان پذیری بیشتر اشاره کرد. همچنین تکان های نسبتاً شدیدی که سرنشینان در خودروهای شاسی بلند حس میکنند، در خودروهای کراس اوور دیده نمی شوند و سواری نرم تری را در یک کراس اوور شاهد هستیم.
از نکات منفی خودروهای کراس اوور نسبت به SUV، قابلیت کمتر کشش بار و همچنین قابلیت کمتر آفرود میباشد و بیشتر جنبه استفاده شهری دارد.

 

کاری از گروه بازرگانی هیرسا (کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است)