رادارهای سانتافه

رادارهای سانتافه

رادارهای سانتافه
خیلی ها بر این باورند که سانتافه دارای ۵ یا ۶ رادار می تواند باشد، در صورتی که طبق اعلام کمپانی هیوندایی، بیشترین تعداد رادارهای سانتافه میتواند ۴ تا باشد که در زیر به شرح آنها میپردازیم :
۱-سیستم ترمز اضطراری خودکار : ( Automatic Emergency Braking = AEB ) :

33325_Volvo_V60
این سیستم، از یک دوربین و یک سنسور تشکیل شده است. اگر تصادفی در پیش باشد که راننده به هر دلیلی قادر به واکنش لازم برای پیشگیری از آن نباشد، سیستم ترمز اضطراری خودکار فعال میشود.
این سیستم میتواند نیروی ترمز برای متوقف کردن ماشین را ناگهانی افزایش دهد. هنگامی که سیستم یک عابر را شناسایی کند، قدرت توقف کامل، بطور خودکار از ۸ به ۷۰ (km/h) میرسد. به بیان دیگر، این سیستم قدرت ترمز را در مواقع اضطرازی از مقدار استاندارد به مقدار قابل توجهی افزایش میدهد .
تنها خودروهایی برای این سیستم قابل شناسایی اند که چراغ های عقبشان روبروی چراغ های جلو سانتافه باشد.
رانندگی نا امن با این سیستم قابل توجیه نیست چون محدودیت های زیادی دارد که این سیستم در آنها عمل نمیکند.
محدودیت ها:
۱-اگر عابر با سرعت بسیار زیاد حرکت کند.
۲-اگر عابر ناگهانی جلوی خودرو ظاهر شود.
۳-اگر عابر لباسش بسیار شبیه محیط اطرافش باشد و تشخیصش برای سیستم دشوار باشد.
۴-هوا خیلی تاریک و یا خیلی روشن باشد.
۵-رانندگی با چراغهای خاموش در تاریکی باشد.
۶-عابر بسیار کوچک باشد.
۷-عابر حرکتش ناچیز باشد.
۸-گروهی از افراد جایی جمع باشند.

۲-سیستم تشخیص نقطه کور و سیستم هشدار دهنده عقب :

2017-hyundai-santa-fe-lwb-safety-04
این سیستم، وقتی که یک خودرو در نقطه کور خودرو شما است، هم بصورت صوتی و هم تصویری به شما هشدار میدهد. در حالت دنده عقب، این سیستم سعی میکند تا وجود خودروهایی که از بغل به شما نزدیک میشوند را به شما هشدار دهد.
اگر قصد داشتید لاین حرکت خود را تغییر دهید، این سیستم، سرعت ماشینی که از بغل به شما در حال نزدیک شدن است را محاسبه میکند. اگر تشخیص دهد که این تغییر لاین امن نیست، بصورت صوتی و تصویری به شما هشدار داده میشود.
سیستم هشدار دهنده دنده عقب طوری طراحی شده است که تا سرعت ۱۰ Km/h، راننده را از وجود موانع در پشت آگاه میکند.
ولی در مواقعی این امر اتفاق نمی افتد:
مثلا اگر کالسکه بچه، اسکیت سوار، دوچرخه سوار یا …. در پشت باشد، وجودشان برای سیستم قابل شناسایی نیست.
همچنین مه، برف وچیزهایی از این قبیل ممکن است کارکرد سیستم را محدود کند، زیرا دید آن را محدود میکند.
۳-سیستم هشدار خروج از لاین :

1ed324f7-16ac-2560-72c3-ca2b1a8f37fe
زمانی که شما از لاین خود بدون استفاده از راهنما خارج شوید، این سیستم قابلیت این را دارد تا به شما هم به صورت صوتی و هم تصویری هشدار دهد. در واقع این سیستم تشخیص میدهد که شما در کدام لاین هستید و تغییر آن برای شما امن است یا خیر.
این سیستم در هر شرایطی کار نمیکند و محدودیت هایی دارد :
اگر خطوط جاده به وضوح دیده نشوند یا محو شده باشند، هنگام غروب چراغ ها خاموش باشند و یا لاین خیابان توسط برف و برگ پوشیده شده باشد، این سیستم کار نمیکند.
همچنین تغییرات ناگهانی نور، مثل سایه افتادن هنگام ورود به تونل و یا برعکس آن هنگام خروج از تونل و یا اگر زاویه بازتاب نور خورشید، مستقیم به سمت دوربین باشد، باعث عدم کارکرد صحیح این سیستم میشود.

۴-سیستم کروز کنترل هوشمند :

page.h52 page.h53
وقتی که این سامانه فعال باشد و یک خودرو را در لاین شما و جلوی شما را شناسایی کند، به صورت خودکار سرعت شما را کم میکند تا به سرعت ایمن دست یابید و حتی ممکن است تا ایست کامل پیش روید تا از برخورد با خودروی جلویتان پیشگیری کند. سپس با حرکت خودروی جلویی و بدون دخالت شما، دوباره به حرکت باز میگردید و سرعتتان با خودروی جلویی تنظیم میشود.
این سیستم تنها برای بزرگراهها ایجاد شده و برای شرایط آب و هوایی بد، ترافیک سنگین، باد شدید و جاده های پر پیچ و خم توصیه نمیشود.

 

کاری از گروه بازرگانی هیرسا ( کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است)