مرسدس بنز ۲۰۱۶ ، کانسپت ” ای کیو”

مرسدس بنز ۲۰۱۶ ، کانسپت ” ای کیو”

بنز EQ

علیرغم فهرست بلند و بالای تولیدکنندگانی که نمایشگاه خودروی پاریس را از قلم انداختند، مشخص شد که نمایشگاه امسال نمایشگاه بسیار خوبی بود. ما که به خودروهایی مثل رنو ترزِر، لکسِس یو ایکس کانسپت و فولکس واگن آی.دی کانسپت چشم دوخته بودیم. تا آنجا که به اینترنت مربوط می شود، هوندا سیویک مدل آر کانسپت، تقریبا کلّ نمایشگاه را از آنِ خود کرده بود، اما از آن بهتر، و در غرفه مرسدس، گلِ سرسبد ایده های اجرایی قرار داشت که به نام “ای کیو” شناخته می شد. گفته می شد که ضمن نمایش ناوگان عظیمی از خودروهای الکتریکی که قرار است مرسدس در سال جاری، تولید کند، ای کیو به یک پلتفرم قابل اندازه گیری مجهز است و یک پیشرانه تمام الکتریک با ۴۰۲ اسب بخار قدرت و سرعتی بالاتر از ۳۱۰ مایل در ساعت. شتاب ۰ تا ۶۲ مایل آن، کمتر از ۵ ثانیه است، ضمنا مرسدس ادعا می کند که این کانسپت، نه تنها مجهز به سیستم تمام چرخ است، بلکه جزو محصولات نزدیک به تولید است، بنابراین حتی ممکن است مدل های متنوعی از این محصول را در آینده نزدیک ببینیم.

اگر کانسپت هایی که در چند سال گذشته رونمایی شده اند، چیزی به ما آموخته باشند، آن نکته همین است که: خودروهای آینده، چیزهای دیوانه واری خواهند بود که طراحی داخلی شان، بیشتر از آنکه به واقعیت نزدیک باشد، شبیه چیزی است که در فیلم های علمی تخیلی می بینیم. اما، اینکه محصول به تولید نزدیک باشد، به این معناست که سطح داستان های علمی تخیلیِ داخل ای کیو به حد یک غرش مهیب، رسیده است. مطمئنا این قضیه شما را کمی آزار خواهد داد، اما هنوز مانده تا اشکتان دربیاید، چراکه طراحی اتاق و بدنه ماشین، هنوز وحشی تر از آن است که متعلق به محصولی فوق کاربردی باشد.

گوردون واگنر، سرپرست تیم طراحیِ دایملر اِی جی می گوید: “ای کیو، هم سرد است و هم گرم. افسون و جاذبه آن، در یک تفسیر مجدد از فلسفه طراحی ما مبنی بر خلوص فیزیکی، پنهان است و این هدف، منجر به خلق یک محصول به ظاهر الکتریکی شد، اما با طراحی آوانگارد، معاصر و متمایز. درست در همین زمان، طراحیِ نمایشگاه خودروی خیالی، که در حد ملزومات اولیه کاهش پیدا کرده بود، پیشرفت بسیار جذابی را نشان داد.”

در بررسی های اولیه، این کانسپت ها بسیار امیدوار کننده به نظر می رسند و اگر به تولید قطعی برسند، مطمئنا رضایت توده مشتریان را جلب می کنند. بنابراین، قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، بگذارید نگاه درستی به این کانسپت بیندازیم و بفهمیم که چه حرفی برای گفتن دارد.

 

نمای خارجی

یکی از نشانه ای ترین بخش های یک خودرو، که حکم شناسنامه آن را دارد، قسمت جلویی آن است، بالاخص، شمایل دماغه و پنجره مشبک جلو رادیاتور. در خودروهای الکتریکی، نیازی به جلو پنجره نیست، با این شرایط، تولیدکنندگان چطور باید نشان تولد و شناسه خودروهای آینده را به رخ دیگران بکشند؟ خب، مرسدس جواب را پیدا کرده است. این نسخه الکتریکی شده جلو پنجره را ببینید (منظور طراحی ویژه جلوپنجره برای خودروهای الکتریکی است). از آنجایی که در این خودروها نیازی به رفت و آمد هوا نیست، و برای اینکه ظاهر خودرو خسته کننده نباشد، مرسدس یک پنجره مشبک ال ای دی ساخته با یک نشان درشت مرسدس، درست در وسط. اگر به مدل های اخیر مرسدس توجه کنید، این نوارهای ال ای دی را تشخیص خواهید داد، که دقیقا فرمی مشابه جلو پنجره های خودروهای سوختی، تشکیل داده است. قطعا، این کار یک پیشرفت منحصر به فرد در راستای طراحی شیکِ جلوی خودروهای الکتریکی، بدون زیاده روی های رایج است. چراغ های جلو، از بالا با گوشه ها یکپارچه شده اند و بخش های کناری جلو پنجره، با یک نوار ال ای دی بلند، برجسته و نمایان شده است. شاید این یکی از جذاب ترین و در عین حال واقع بینانه ترین طراحی هایی است که برای جلوی خودروهای تمام الکتریک دیده ایم.

به خاطر کاری که بر روی محدوده جلو پنجره، به عنوان شناسه خودرو صورت گرفته است، مرسدس توانسته نمای جلویی را نسبتا ساده حفظ کند، بدون اینکه حالت کلی اسپرت خودرو را قربانی کند. بخش پایینی نمای جلویی حالت مقعر دارد، با کمی تداخل در هر گوشه. هنوز مشخص نیست که آیا این حالت، عملکرد کولرهای جلویی را کند می کند یا نه؟ اما این احتمال وجود دارد. از سویی دیگر، ممکن است قرار گیری آن فقط به دلیل ظاهر زیبای آن باشد و اینکه همچنین بتواند یک مکان اولیه برای پایه ال ای دی های مه شکن فراهم کند. همچنین توجه به این نکته مهم است که کاپوت و سقف خودرو با زمینه مشکیِ براق پوشانده شده است، که با نسخه الکتریکی شده جلو پنجره به شدت هماهنگ به نظر می رسد.

با حرکت به نماهای جانبی خودرو، به خوبی مشخص است که این کانسپت، در اصل، به عنوان یک اس یو وی یا کراس اوور کوچک تر طراحی شده است. به همین منظور، تمامی تناسبات درست مورد علاقه مشتریان در این مقطع زمانی را دارد. سقف تنها کمی در قسمت عقب، به سمت پایین شیب دارد. بخش مرکزی سقف، سطحی مشکی و براق دارد، در حالی که کناره های سقف در نمای خارجی اولیه، نقره ای رنگ است و این، خود بر طبیعت اسپرت خودرو تاکید می کند. پنجره های رو درها و پنجره کوچک ثابت عقب (لچکی)، به همان سبک سنتی مرسدس ها طراحی شده، و مقاطع جانبی خودرو نسبتا صاف و بدون زاویه هستند. رکاب های کناری، با همان نور ال ای دی آبی مشخص شده اند، و درها خالی از هرگونه دستگیره بازشو هستند و آینه بغل ها با دوربین های کوچکی جایگزین شده اند- در آینده نزدیک، این دو مورد را در خودروهای تولیدی، بیشتر خواهیم دید.

طبیعت صاف و بدون زاویه بدنه خودرو و سبک آینده گرای آن، در قسمت عقب خودرو هم به همین شکل وجود دارد. علیرغم این واقعیت که کلیات طراحی خودرو کمی بی روح است، قسمت انتهایی، همه آن چیزی را که ممکن است از مرسدس، در یک خودروی اس یو وی اسپرت بخواهید را در بر می گیرد. یک برآمدگی سیاه براق، بر بالای صندق عقب جا گرفته تا به تاکید هرچه بیشتر بر قسمت انتهایی عقب خودرو کمک کند. شیشه عقب، به اندازه خود صندوق، کوتاه و پهن است. چراغ های عقب، درست مثل جلو الی ای دی هستند و با همان نور ال ای دی آبی رنگی مشخص شده که در جلو پنجره به کار رفته بود و رکاب های بغل را شکل داده بود. این چراغ های عقب، با یک قطعه سیاه براق که نشان مرسدس را بر خود دارد، به هم متصل شده اند. در قسمت زیرین همین جا، قطعه بزرگ و سیاه رنگی قرار دارد که به نوارهای نور ال ای دی آبی و مجهز است و صفحه کوچک پلاک خودرو، در تورفتگی آن نصب شده است. همه آنچه که گفته شد این بود که با محصولی روبه رو هستیم که از طراحی بسیار زیبا و هموار و بدون اشکالی برخوردار است و ضمنا به نظر می رسد که آماده تولید است.

نمای داخلی

داخل مرسدس ای کیو نمایش کاملی از فرم و عملکرد است و در عین حال ترکیب بسیار درستی است از طراحی آینده گرا و تکنولوژی کاربردی. لبه بالایی جلو داشبورد با چرم قهوه ای تیره ای پوشیده شده که دور لبه بالایی در نیز پیچیده شده است. یک نوار ال ای دی آبی، درست در زیر چرم قهوه ای قرار گرفته و در زیر آن، داشبورد نسبتا صاف و صیقلی نصب شده است. در هر گوشه، حفره های عجیبی وجود دارد که به نظر می رسد یک جور نورافکن هولوگرافیک آبی دارد. در امتداد فرمان، مجموعه ای از ابزار و وسایل بر روی صفحه ای به عرض ۲۴ اینچ وجود دارد، که به نظر می رسد هم به عنوان جهت یاب و هم صفحه نمایش اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. این صفحه نماش شناور بر روی یک لبه طاقچه مانند قرار گرفته، از آن نوع لبه هایی که که سه صفحه نمایش ال ای دی کوچک مستطیل شکل دارند. مرسدس هنوز فاش نکرده که این این صفحه نمایش های کوچکتر چه کاری انجام می دهند، اما اگر فقط برای نورپردازی در آنجا قرار گرفته باشند، دست کم می توانستند به عنوان نورهای اعلام هشدار و اخطار به کار گرفته شوند.

EQ بنز

فرمان، سه پره و به رنگ سفید و نقره ای است. دو پره کناریِ روی فرمان، به کلیدهای لمسی مجهز هستند که کاربردشان درست مثل دکمه های سنتی است، که همه ما در خودروهای جاده ای به دیدنشان عادت کرده بودیم. نشان مرسدس در مرکز قرار گرفته است و با همان ال ای دی آبی رنگ احاطه شده است. درها هم به ال ای دی های مخفی کوچکی مجهزند که محیطی آرامش بخش را فراهم می کند و یک صفحه نمایشِ نمای جانبی در گوشه مقابل وجود دارد. در لبه های در، دستگیره های سنتی (دستگیره های کششی) وجود دارد که با طیف رنگی برنزی پوشانده شده و کلیدهای لمسی کوچکی را برای کنترل پنجره ها در خود جای داده است.

بنز EQ

برای کنسول وسط، رنگ Rose Gold در نظر گرفته شده و ظاهری سیال و منعطف دارد. تمام کنترل های روی کنسول وسط، لمسی هستند، بنابراین انتظار نداشته باشید در اینجا که هیچ کلید فیزیکی پیدا کنید. یک صفحه نمایش لمسی کوچک، در جلوی کنسول وسط نصب شده که به راننده اجازه می دهد تا عملکردهای مختلفی از جمله کنترل خودکارHVAC  (کنترل خودکار سیستم گرمایش، تهویه، چرخش هوا و سرمایش) را تنظیم کند. همچنین تمام این صفحه نمایش ها و دکمه ها، با حالت های مختلف رانندگیِ مورد ادعای مرسدس (که در فرآیند شارژ می توان هریک از آنها را فعال کرد) قابل تطبیق هستند، ادعایی که می گوید تشخیص سریع و درک مستقیم امکان پذیر است.

بنز EQ

در بین ۴ صندلی جداگانه داخل ای کیو، کلیت و یکپارچگی خاصی وجود دارد. بله، درسته؛ در اینجا هیچ صندلی یکپارچه ای برای عقبِ خودرو وجود ندارد. تکیه گاه های جانبی صندلی ها، در چرم سفید سبکی پیچیده شده اند و با سئراخ هایی که بر روی آن تعبیه شده، نمایی از رنگ که Rose Gold را به نمایش می گذارد. بعضی مقاطع مرکزی، با رنگ قهوه ای سیر پوشانده شده است، که قبلا روی  لبه بالایی جلو داشبورد و دور لبه بالایی در به کار رفته بود. برای پشت صندلی های جلویی، رنگ مشکی براق در نظر گرفته شده مانیتورهایTFT  هم، جهت سرگرم شدن مسافران عقب در طول حرکت، بر روی آن تعبیه شده است.

بنز EQ

به محض ورود به خودرو، عبارت مخصوص خوشامدگویی، برای راننده ظاهر می شود، که وقتی در جای خودش و بر روی صندلی راننده قرار گرفت، به رنگ آبی درمی آید. در حالی که صفحه حاوی مجموعه ابزار و امکانات به آرامی و بسته با میزان شارژ باتری، روشن می شود،  نورهای نقطه چین روی درها و صندلی ها، به آرامی محو می شوند. نورپردازی سبک و آرام خودرو، واقعا احساس آرامش و راحتی را در داخل، جاری می کند. پس از اینکه راننده سوار خودرو شد، صفحه نمایش مخصوص جهت یابی، تمامی اطلاعات مربوط به مسافتی که خودرو با شارژ فعلی باتری می تواند طی کند، نمایش می دهد- امیدوارم که با یک بار شارژ کردن باتری به مقصد مورد نظر برسید.

سیستم موتور خودرو

این موجودِ زیبا، تماماً الکتریکی است. نه تنها این، بلکه مرسدس می گوید که این مدل، نماینده تمام ناوگان خودروهای الکتریکی خواهد بود که در آینده نزدیک قرار است بازار را زیر و رو کنند. البته قبلا هم چیزهایی شبیه این را شنیده بودیم، اما این مدل، قولِ رده سرعتی معادل ۳۱۰ مایل را داده است و  باتری که گفته می شود ظرفیتی در حدود ۷۰ کیلووات بر ساعت دارد. این باتری ها از یکی از شرکت های تابعه دایملر یعنیDeutsche Accumotive نشات گرفته و به نام باتری های پربازدهِ لیتیومی- یونی شناخته می شود.

کلیت پکیج باتری داخل ای کیو پنهان شده است و نیروی لازم را برای دو موتور الکتریکی که بر روی محورهای عقب و جلو قرار دارد، تامین می کند. این بدان معناست که ای کیو درست بر اساس طبیعت اس یو وی وارش یک موتور ۴ چرخ دارد. این نوع موتورهای الکتریکی، یک نیروی خروجی ترکیبی معادل ۳۰۰ کیلووات یا ۴۰۲ اسب بخار و ۵۱۶ پوند بر فوت گشتاور تولید می کنند. این، البته با مدل های تولیدی ارزان تر که نیرو و گشتاور کمتری تولید می کنند، قابل مقیاس گیری است. گفته می شود که این مشخصه ها بالاترین ارزش را دارد، بنابراین انتظار نداشته باشید که درمدل تولید شده، چیزی بیشتر از این ببینید. با این شکل نیرو، ای کیو  می تواند در زمان کمتر از ۵ ثانیه به شتاب ۰ تا ۱۰۰ برسد، و وقتی که حرف بر سر گشتاور باشد، اگر بخواهید، می تواند سقف یک خانه را برایتان ویران کند.

بنزEQ

قابلیت شارژ از طریق شارژ القایی صورت می گیرد. مرسدس همچنین از یک سیستم ذخیره انرژی مخصوص نام می برد که با برندِ مرسدس تولید شده و می تواند با شارژ وایرلس یا شارژ القایی کار کند. نهایتا، ایده اصلی پشت واحدهای ذخیره انرژی این است که انرژی خورشیدی را برای مشتری هایی که پنل های جذب نور را در خانه هایشان نصب کرده اند، ذخیره می کنند. فعلا، حدّ ظرفیت شارژ برای اکثر خودروهای الکتریکی، بین ۵۰ تا ۱۵۰ کیلووات بر ساعت است. در حالی که مرسدس، ادعا می کند، که در آینده، تامین ظرفیتی بیش از ۳۰۰ کیلووات بر ساعت امکان پذیر خواهد بود. این رقم، در مدت زمانی در حدود ۵ دقیقه، خودرو را به اندازه ای شارژ می کند که بتواند ۶۲ مایل را طی کند.

آنچه گفته شد، بسیار امیدوارکننده به نظر می رسد، اما من کنجکاوم که ببینم آیا مرسدس می تواند تا زمان خلق مدل های تولیدی واقعی اش، همچنان و با همین ارتقاء درجه، در صدر باقی بماند؟ بارها و بارها گفته ایم که نمونه های فوق العاده ای از خودروهای تمام الکتریک را خواهیم دید، و سپس با نمونه هایی مثل نیسان لیف و محدوده مسافت ۸۴ تا ۱۰۷ مایلی اش (مسافتی که خودرو با یک بار شارژ طی می کند)، یا بی ام دبلیو i3 و محدوده مسافت ۱۱۴ تا ۱۸۰ مایلی اش، به کلی ناامید شدیم. اما با محدوده ۳۱۰ مایل و توانایی طی مسافت ۶۲ مایل، آن هم تنها با ۵ دقیقه شارژ، مرسدس به خوبی می تواند دروازه ورود به دنیای خودروهای الکتریکی را برای افرادی که همیشه نگران محدوده مسافت این خودروها هستند، باز کند. به نظر می رسد که مرسدس در مسیر طراحی و تولید کلّ مدل های رده تمام الکتریک، به شدت مصر و ثابت قدم است و گویا این خودروها را در ۵ تا ۱۰ سال آینده، خواهیم دید. اگر مرسدس واقعا بتواند در تمام چیزهایی که هم اکنون به آنها می بالد، موفق عمل کند، سایر تولیدکنندگان مانند نیسان و بی ام دبلیو و شورلت و حتی تسلا هم، نبرد دشواری پیش رو خواهند داشت.

مطالب مطبوعاتی

مرسدس- بنز با ای کیو، نشان داد که چگونه خودروهای الکتریکی می توانند خیلی زود به خط سرعت نقل مکان کنند: خودروهای کانسپت، با ظاهر یک کوپه ی اس یو ویِ اسپرت، نمونه ای از نسل جدیدی از خودروها را با موتورهای باتری- الکتریکی، به نمایش می گذارند. طراحی بدنه پویا با ظاهر جدید و الکتریک گونه این خودروها، بر تمرکز هرچه بیشتر روی سیستم موتور الکتریکی قدرتمند آن، تاکید می کند: دو موتور الکتریکی، با سیستم خروجی که به لطف اجزای باتریِ مقیاس پذیرش، می تواند تا بیش از ۳۰۰ کیلووات بر ساعت، افزایش پیدا کند، و موتور ۴ چرخ آن که کارکرد پر انرژی و سطح بالای آن را ضمانت می کند. با حد مسافتی بیش از ۵۰۰ کیلومتر و نقاط قوتِ معمول و البته بالای محصولات مرسدس، از جمله ایمنی، آسایش، کارایی و اتصال، ای کیو، هرگونه تقاضایی را در راستای تحرک پایدار و معاصر، برآورده خواهد کرد. همچنین در زمینه طراحی داخلی، این خودرو، راه حل های نوآورانه ای را پیشنهاد می دهد، که شامل یک ایده پردازی تماماً جدید است. با برگزاری جشن رونمایی جهانی از ای کیو، در نمایشگاه خودروی پاریس، این خودرو به برندِ جدید محصولات مرسدس بنز در رده خودروهای الکتریکی تبدیل شده است. نامِ ای کیو، مخفف “هوشِ الکتریکی” است و از ارزش های مرتبط با “عواطف و هوش” برندِ مرسدس بنز نشأت گرفته است.

دکتر دیتر زش، مدیرعامل شرکت دایملر و سرپرست خودروهای مرسدس بنز می گوید : “تحرکِ آینده در مرسدس بنز، بر ۴ پایه اصلی استوار خواهد بود: اتصال، استقلال، اشتراک و الکتریسیته. ای کیو، ترکیب منطقی همه اجزای این ۴ اصل است.” و ادامه می دهد : “آینده، در انتشار رایگان خودرو معنا می شود. و برندِ ای کیوی جدید ما از سطح خودروهای الکتریکی فراتر می رود. ای کیو، نماینده یک اکوسیستم الکتریکی وسیع شامل خدمات، فن آوری و ابتکار و نوآوری است.”

معماری پایه همه مدل های خودروهای الکتریکی

نسل جدید خودروهای الکتریکی بر پایه نوعی از معماری بنا خواهند شد که به طور خاص، برای طراحی مدل های با باتری های الکتریکی، توسعه و تکامل یافته است، باتری هایی که مقیاس پذیر هستند و از هر لحاظ و برای تمامی مدل ها قابل استفاده هستند. به خصوص که باتری ها، به لطف ساختار مبتنی بر مدل پایه ای (ساختار مدولار؛ ساختاری که بر اساس طراحی یک واحد مشخصِ پایه صورت می گیرد و هرگونه گسترش و تغییر لازم در طراحی، از طریق تکرار همان الگوی پایه، انجام می شود) که دارند، بسیار متنوع و پاسخگو هستند. ایده اصلی خودروها بهینه سازی شده تا به هر نوع نیازی در جهت گیری های آینده ی مربوط به خانواده بزرگ مدل های دارای باتری الکتریکی، پاسخ بدهد. این معماری پایه برای انواع مدل های اس یو وی، سدان و کوپه و … مناسب است.

درست مشابه آخرین سری مدل های تولید شده مرسدس بنز، معماری خودرو، بر پایه یک ترکیب هوشمندانه چند ماده ای، از فولاد، آلومینیوم و فیبر کربن، بنا شده است. این ترکیب موارد مرتبط با طراحی سبک، مقاومت و بهره وری هزینه را به شکل ایده آلی، تضمین می کند.

طراحی بدنه با ظاهر جدید

ای کیو، هم سرد است و هم گرم.” گردن واگنر، سرپرست تیم طراحی دایملر می گوید. “ افسون و جذبه آن، در یک تفسیر مجدد از فلسفه طراحی ما مبنی بر خلوص فیزیکی، پنهان است و این هدف، منجر به خلق یک محصول به ظاهر الکتریکی شد، اما با طراحی آوانگارد، معاصر و متمایز. درست در همین زمان، طراحیِ نمایشگاه خودروی خیالی، که در حد ملزومات اولیه کاهش پیدا کرده بود، پیشرفت بسیار جذابی را نشان داد.”

فرم اصلی یکپارچه ی واحدهای ای کیو، ژن های یک اس یو وی را با شخصیت پویا و پر تحرک یک کوپه متحد می کند، در قسمت عقب بدنه هم الگوی یک خودروی استیشن را دنبال می کند.

2016-mercedes-benz-genera-9_800x0w

نمایان نبودن اتصالات پَنل های بدنه، به ندرت قابل رویت هستند، برف پاک کن های مخفی شیشه جلو، جایگزینی دوربین به جای آینه های بغل، نبود دستگیره های معمول درها که به کشیدگی فرم خودرو کمک می کند و کالبد پویا، به این خودرو، ظاهر خاصی داده است، که گویی شمایل اس یو وی و کراس اوور را باهم یکی کرده، و در عین حال، مقاومت خودرو در برابر هوا را نیز کاهش داده است. دید جانبی که عمداً کاهش داده شده و چرخ های پهن ۲۱ اینچی که از آلیاژهای سبک (آلومینیوم و منیزیم) ساخته شده، همگی برای ایجاد یک ظاهر دینامیک، انتخاب شده اند.

کابین راننده جهت دار با ظاهر جدید

تمرکز بر روی جهت گیری کابین راننده، بر اساس دسترسی ساده به کلیدهای لمسی کنترل انجام شده، ضمن اینکه نمای داخل، به گونه ای منعکس کننده تمِ طراحی بدنه خودرو است. طراحی نامتقارن پنِل تجهیزات و ابزارها، با آن صفحه  قوس دار و گسترده، کاملا برای راننده مناسب است. تجربه خلاقانه و دیجیتالی که کاربر به دست می آورد، ای کیو را از نمونه های مشابه خودروهای امروز، متمایز می کند، ضمن اینکه مرسدس بنز، در زمینه تعامل کاربر با سیستم، نیم نگاهی هم به آینده داشته است.

طراحی داخلی با کنترل های لمسی و بدون دستگیره

داخل کابین ای کیو با رویکردی لوکس و امروزی، طراحی شده که دلیل اصلی این انتخاب، مواجهه با کاربران تماماً جدید است، و در حالی که سوییچ و دستگیره های سنتی، به جز دسته تنظیم صندلی مرسدس، حذف شده اند، سعی شده تا به خواسته های کاربران، که ترکیبی ست از بعضی مطالبات روحی و عاطفی و ایجاد احساس صمیمیت و رفاقت در کاربران، پاسخ داده شود. دو تا از سه پره فرمان، به کلیدهای کنترلی لمسی مجهز هستند، که به نمایشگرهای OLED (organic light emitting diode : دیودهای منتشرکننده اصلی) متصل هستند. و آنها، آیکون ها و نشانه های موجود در منوهای مربوطه را نمایش می دهند. راننده می تواند صفحات مختلف منوها را ورق بزند و هرچیزی که می خواهد را با یک کلیک انتخاب کند.

یک صفحه نمایش TFT 24 اینچی (۵۳×۱۱ سانتی متر) با وضوح بالا، تمامی اطلاعات مربوطه از قبیل سرعت، حد مسافت، داده های رانندگی یا جزئیات نقشه و مسیریابی را نمایش می دهد. خلاقیت به کاررفته در طراحی این خودرو، از تفاوت بین صفحه نمایش ترکیبی و کاهش چشمگیر مصرف آن، با نمونه های معمول، کاملا مشخص است. اینکه تراکم اطلاعات نمایش داده شده کم باشد، یا محتویات اضافه تری نمایش داده شود، به طور کامل، بر عهده راننده گذاشته شده است.

بنز EQ

طراحی مرتبط با کاربر با محتویات منحصر به فرد

تراکم اطلاعات، می تواند از طریق یک نمایشگر دیجیتال، پله پله افزایش پیدا کند و به یک ابزار تک یا دو قسمتی تبدیل شود که شامل اطلاعات جزئی تر و دقیق تر و مثلا سابقه ثبت شده از سرعت است. این ساختار نمایش به محتویات اجازه می دهد تا تک به تک قابل ارائه باشند. طراحی جذاب یک سیستم رابط، علاوه بر چیزهای دیگر، با به کارگیری دنیایی از رنگ های آبی، سفید و rose gold تضمین می شود- رنگ های صفحه نمایش امکانات اصلی، که بسته به تنظیمات رانندگی و میزان شارژ موجود تغییر می کنند، تا تشخیص موارد نمایش داده شده بر صفحه، سریع تر صورت بگیرد.

با به کار بردن رنگ rose gold در حاشیه کنسول وسط، به نظر می رسد که کنسول در هوا شناور است و با حذف فیزیکی کنترل ها، کلیدهای لمسی جای آنها را گرفته اند. مشابه کلیدهای لمسی که روی فرمان قرار داشتند، راننده می تواند با استفاده از انگشت، کنترل خودکار آب و هوا و سیستم اطلاعات و سرگرمی را مدیریت کند. در ای کیو، از آینه های بغل خبری نیست، و دوربین هایی برای نمایش تصاویر مربوط به ترافیک پشت سر تعبیه شده اند که تصاویر را به روی نمایشگرهای نصب شده روی درها انتقال می دهند. دستگیره های بازشوی درها و کنترل الکتریکی شیشه ها، لمسی هستند.

 

کاری از گروه بازرگانی هیرسا ( کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است)