پورشه اتومات ۷۱۸ باکستر S PDK

پورشه اتومات ۷۱۸ باکستر S PDK

پورشه اتومات ۷۱۸ باکستر S PDK

پورشه باکستر و کِیمن، در مدت زمانی نزدیک به دو دهه، به عنوان ستاره هایی نورانی، در آسمان امتیازات و برتری هایِ خودروهای اسپرت، درخشیده اند، و همراه با ۹۱۱، به این باور که پورشه جرأت تولید رده متفاوتی از محصولات را دارد، قوت قلب دوباره ای بخشیده اند. با هر نسل موفق دیگری هم که بسنجیم، باکستر خوش سیماتر (یک نمونه نادر در طراحی خودرو)، سریع تر و تواناتر از کار درآمده است. نسخه اخیر، همه این موارد را یکجا دارد، و نه تنها پیشوند ۷۱۸ را در اسم خود به دست آورده، بلکه همچنین موتورهای تخت ۶ سیلندرِ بسیار با کیفیت را به نفع موتورهای توربو شارژ ۴ سیلندر، از رده خارج کرده است- حرکتی که برای فرمول های ساده، تهدید به حساب می آید. ما آخرین مدل پورشه باکستر S را با PDK  اتومات، امتحان کردیم، که سریع ترین ترکیب ممکن است، اما در عین حال، از نظر پیوریست ها (افرادی که به قوانین و ساختارهای سنتی پایبند هستند)، نامطلوب ترین مدل است.

پورشه باکستر

موقعیت جدید در بازار، تنها به یک معناست

اعتراف می کنیم که با دیدن رقم روی برچسب قیمت، یعنی ۹۳۴۲۰ دلار، کمی جا خوردیم. این رقم، بازتابی از جایگاه جدید باکستر در بازار است؛ که در سلسله مراتب پورشه، در رده ای بالاتر از کِیمن قرار دارد. و اگر تا به حال فکر می کردید که این تغییر گزینه، باعث می شود که قیمت کِیمن افت کند، پس هنوز پورشه را نشناخته اید.

قیمت باکستر S از ۶۹۴۵۰ دلار شروع می شود، و با گیربکس اتومات ۷ سرعته PDK، ۳۲۰۰ دلار دیگر هم به قیمت آن اضافه می شود. PDK تنها یکی از آپشن های ۴ رقمی است، که برچسب قیمت مورد نظر ما را تشکیل داده است، به هر حال؛ سایر موارد، شامل یک سیستم اگزوز اسپرت با لوله های خروجی نقره ای است (۲۵۴۰ دلار)، پوشش داخلی چرم (۲۵۲۰ دلار)، پکیج اسپرت کرونو (the Sport Chrono package، مجموعه ای از قابلیت ها که بر روی خودرو راه اندازی می شود و از طریق یک سیستم که به طور همزمان، عناصر شاسی، موتور و سیستم انتقال خودرو را تغییر می دهد، کارایی و عملکرد خودرو را افزایش می دهد) (۲۴۴۰ دلار)، سیستم تعلیق اسپرتPASM  (۲۰۷۰ دلار)، جهت یابی (۱۷۳۰ دلار)، چرخ های ۲۰ اینچی کارِرای S (1580 دلار)، سیستم گشتاور مستقیم (در این تکنولوژی جدید، دیفرانسیلی تولید می شود که نیرو را جداگانه و برای هریک از چرخ ها تغییر می دهد) (۱۳۲۰ دلار) و Porsche Connect Plus  (سیستم نرم افزاری هوشمندِ ویژه پورشه که پل ارتباطی میان راننده و خودرو است) (۱۳۰۰ دلار).

وجود چند مورد از موارد بالا، علیرغم گران بودنشان، از این نظر که در کالبد باکستر رسوخ کرده اند، ضروری به نظر می رسند. PASM  (مدیریت تعلیق فعال پورشه) نوعی استهلاک تطبیقی ایجاد می کند، در حالی که سیستم تعلیق اسپرت، شامل یک گرداننده پایینی به ارتفاع ۹/۰ اینچ و حالت اسپرت محکم تری است. پورشه ادعا می کند که طیفِ تنظیمات دمپرِPASM  را گسترش داده است، و ما یک سواری رضایت بخش، حتی روی چرخ های ۲۰ اینچیِ اختیاریِ ۱۵۸۰ دلاری را شاهد بودیم که با یک پاسخگویی تمام و کمال همراه شده است. آخرین مدل ها نیز به گشتاور مستقیم مجهز شده اند، که می تواند به هنگام دور زدن و در طول پیچ، حرکت داخل چرخ های عقب خودرو را آهسته کند. این فن آوری، در هماهنگی با سیستم فرمان پیشرفته و جدیدِ باکستر کار می کند. در حال حاضر، در میان سیستم های الکتریکی ارتباطی کمکی که وجود دارد و بسیار هم سنگین است، این مدل جدید، به لطف حذف یک قفسه از مدل ۹۱۱، ۱۰% سریع تر عمل می کند. با اضافه کردن ترمزهای چسبنده (که قادر است خودرو را از۷۰ مایل بر ساعت، در مسافت ۱۴۳ فوت، متوقف کند)، حالا شما یک خودروی اسپرت دارید که به طرز شگفت انگیزی سریع است و رانندگی با آن بسیار آسان است.

کم و بیش

اما اگر بخواهیم روراست باشیم، چیزی که مهم است، این نیست- این، تنها پیشرفتی است که نسل به نسل، از توانایی های سنتیِ باکستر انتظار می رود. نکته متفاوت در اینجا این است که موتور تخت ۶ سیلندرِ ۴/۳ لیتری بالکل از میان رفته، و به جای آن، یک موتور توربوشارژ تخت ۴ سیلندر با حجم ۵/۲ لیتر قرار گرفته است. در کمال تعجب، و علی رغم افزودن یک عملکرد توقف/ شروع خودکار، وضعیت مصرف بنزین، بهتر از قبل نشده است (احتمالا ایجاد این تغییر بالاجبار صورت گرفته است). شاخص EPA city number و  highway(شاخص های تعیین میزان مصرف خودرو که به تفکیک، در رانندگی شهری و رانندگی در بزرگراه ها ارائه می شود) بدون تغییر باقی مانده است. اما قدرت، از ۳۲۵ به ۳۵۰ اسب بخار رسیده، در حالی که گشتاور از ۲۷۲ به ۳۰۹ پوند بر فیت افزایش یافته است. و در حالی که موتورهای قبلی برای انجام وظایفش، به دورِ زیاد نیاز دارد، این توربوشارژ ۴ سیلندری زودتر به حداکثر قدرت می رسد، در ۶۵۰۰ دور در دقیقه به جای ۶۷۰۰ دور در دقیقه، در حالی که گشتاور ماکسیمُم، از همان زمانِ ۱۹۰۰ دور در دقیقه تا رسیدن به ۴۵۰۰ دور در دقیقه، قابل دستیابی خواهد بود.

و هنوز، یک قطعه این پازل پیدا نشده است. موتور تخت ۶ سیلندری، تنها یک ستون فقرات نیست که قرار باشد به خوبی کار کند، بلکه یک مفهوم دارای هویت است که در تجربه رانندگی به سبک پورشه، دخالت و مشارکت مستقیم دارد. موتور توربوی جدید هم بد نیست، اما شبیه همه خودروهای اسپرت دیگر است- و با اینکه اگزوز اسپرتِ خودرو صدای آن را هم بلندتر می کند اما نمی تواند چیزی که عملا وجود ندارد را افزایش بدهد.

برتری های ناگزیر

هم به شکل موضوعی و هم در عمل، انتقال اتوماتیک، بهترین همکاری با موتور توربوشارژ جدید را شکل می دهد، همکاری که در منطق و در عمل موفق عمل می کند. اول از همه، این خودرو از نمونه های استاندارد ۶ سرعته دستی، به میزان قابل توجهی، سریع تر است. نسخه PDK در مقایسه با باکستر S، برای شروع حرکت و عبور از سرعت صفر، به عدد ۸/۰ ثانیه رسیده است، حالا برای شتاب ۰ تا ۶۰ مایل بر ساعت، عدد رایج خودروها را تا رقم حیرت انگیز ۶/۳ ثانیه پایین بیاورید. (ما، عدد ۴/۳ ثانیه را برای ۹۱۱ PDK محاسبه کرده بودیم) بخشی از سرعت، به کنترل اجرا مربوط است، که در این خودرو از طریق the Sport Chrono package انجام می شود. اما در آزمون ۵ تا ۶۰ مایل، تفاوت بین اتومات و دستی، به ۱ ثانیه کامل می رسد، در آزمون اخیر (برای ۵ تا ۶۰ مایل بر ساعت) عدد ۳/۵، در برابر ۳/۴ برای  PDK قرار گرفت (این عدد به رکورد ۹۱۱ رسید).

آیا واقعا ماشین ها این همه از ما بهترند؟ شاید، اما این یکی با یک دنده اضافه، و جریان مداوم گشتاور در هنگام تغییر دنده، فواید بسیاری هم دارد. هفت سرعته بودن PDK هم به توضیح این مسئله کمک می کند که چرا مسافت طی شده با گازِ آن از نمونه های دستی، بهتراست: ۲۱  mpg(شاخص تعیین میزان مصرف سوخت) در شهر و ۲۸ در بزرگراه. این نتیجه، در تجربیات ما به دست آمد، جایی که PDK در دستان علاقه مند ما، به عدد ۲۰ mpg برگشت، عددی که در بهترین حالت برای نمونه های دستی، ۲ است.

همانقدر که استفاده از گیربکس دستی باکستر، جذاب است، باید اقرار کنیم که PDK یک خودروی اتومات است که تجربه رانندگی با آن، استثنائاً دلپذیر است. در حالت نرمال، انتقال، بی صبرانه دنده را بالا می برد- مثل بسیاری از خودروهای اتومات که به منظور کمک به مصرف اقتصادیِ سوخت، برای انتقال به دنده بالاتر عجله دارند- اما همانقدر هم دلشان می خواهد که به وقت لزوم دنده را کم کنند. حالت نرمال، همچنین، سیستم خودکار توقف و استارت را فعال می کند، همچنین می توان این قابلیت را خاموش کرد. حالت های اسپرت و اسپرت پلاس، به موتور اجازه می دهد که دور موتور را بالاتر نگه دارد، با قرارگیری در حالت اسپرت پلاس دنده های ششم و هفتم قفل می شود، در حالی که هنوز هم می توان این دنده ها را با پدال های موجود بر روی فرمان انتخاب کرد. با اینکه حالت اسپرت، کمی خشن تر و مهاجم تر از حالت نرمال است، اما شاید به این خاطر که از تمام دنده ها استفاده می کند، بهترین سازگاری را داشته باشد. هردو حالت اسپرت و اسپرت پلاس، سیستم اگزوز را فعال می کنند و همچنان در زمان نیاز، می توان همه این تغییرات را از طریق دکمه های روی کنسول وسط، غیر فعال کرد. یا اینکه می توانید تنظیمات ترکیبی خودتان را با فعال کردن حالت فردی، بسازید و اعمال کنید. با the Sport Chrono package ، انتخاب های موجود در حالت رانندگی، از طریق یک شماره گیر که روی فرمان نصب شده، صورت می گیرد، و در قسمت وسط یک دکمه با نشان S وجود دارد که بدون توجه به اینکه در چه حالتی قرار دارید، فشار دادن آن حالت Sport Response  را فعال می کند، که برای سیستم انتقال نیروی خودرو، مثل تزریق ناگهانی آدرنالین عمل می کند و آنرا به آسانی و مستقیم در دسترس قرار می دهد.

باز هم عالی

گذشته از انتقال قدرت، ۷۱۸ باکستر از یک درجه قدرت به درجه دیگر می رود. راحتی صندلی ها، حیرت انگیز است، و صندلی راننده، جای شما را برای رانندگی و ارتباط خوب با کلیدها و ابزار کنترل، به بهترین شکل تنظیم می کند. همچنین بسیار خوب است که تا گوش هایتان در بدنه خودرو دفن نمی شوید، چرا که در اجرای ساختار بسیاری از خودروها، ترکیب پنل های بدنه با پنجره های کناری، بسیار بالا درنظر گرفته می شود.

کنسول مرکزی شیب دار پورشه، اجازه هیچ انباشتگی داخلی را نمی دهد. سقف اصلی خودرو، در حین رانندگی با سرعت بیش از ۴۳ مایل بر ساعت، می تواند بالا یا پایین برود، و ضربه گیر باد، در کوچک ترین حالت ممکن قرار دارد. صندوق عقب و فضای کاپوت باکستر طوری طراحی شده اند که چمدان و اثاثیه لازم برای یک تعطیلات دو نفره را در خود جا بدهد.

باکستر در بین خودروهای روباز مثل یک نشانه یا مبنای سنجش است، و وقتی که سیستم انتقال PDK و گزینه های متناسب با خودروی نسخه S که در تست ما شرکت کرده بود، بر روی آن نصب شد، بالاترین نمونه ممکن به دست آمد. بعضی افراد که به این موتور توربوشارژِ ۴ سیلندر جدید نگاه می کنند و فقط قدرت موتور بیشتر و عدد گشتاور بزرگتر را می بینند، کاملا راضی می شوند (همچنین ممکن است کایمن S را گزینه ای قانع کننده تر ببینند)، و به سمت PDK اتومات جذب شوند. مدل های دستی بیشتر مناسب افرادی مناسب است که به دنبال چیزهای ناملموس می گردند. اما پس از آن، شکوه باکستر S در نظرشان، کمی کمتر از گذشته خواهد بود.

این داستان، در اصل، گزارش می کند که سرعت این خودرو در عرض ۵/۳ ثانیه، از ۰ به ۶۰ مایل در ساعت می رسد و در ۹/۱۱ ثانیه به یک چهارم مایل می رسد، در حالی که سرعتش ۱۱۸ مایل بر ساعت است. از زمانی که در سیستم داده هایمان متوجه خطایی شدیم، که به اعداد ۶/۳ ثانیه و ۹/۱۱ ثانیه در سرعت ۱۱۷ مایل بر ساعت منجر شد. این اعداد در پَنل مخصوص به خودش به روز خواهد شد.