W12
خودروی مفهومی فولکس واگن

4_0

خودرویی که در اینجا مشاهده می کنید، یک فولکس واگن سوپر اسپرت است. موتور این خودرو، تفاوت بسیاری با فولکس واگن های دیگر دارد . این خودرو، از دو موتور V شکل بهم چسبیده، یعنی (W) شکل تشکیل شده است .


W12، با کمی اقتباس از Audi Avus 1991 ساخته شده است و این اولین باری بود که فولکس واگن از موتوری W شکل استفاده می کرد.

این خودرو ۴۱۴ اسب بخار قدرت خروجی دارد. W12، یک خودروی مفهومی و همچنیین، یک فرصت برای فولکس واگن بود تا موتورهای W شکل را بکار گیرد و با خودروهایی مثل Mercedes C111، که موتوری مشابه دارد ، رقابت کند.


موتور W12، از دو موتور ۶ سیلندر V شکل تشکیل شده بود.
روند تمایل فولکس واگن به موتورهای W12، در نهایت به موتورهای توربو شارژر دوقلو ختم شد. همان سیستمی که در بوگاتی ویرون در نظر گرفته شد. اما موتور فولکس واگن W12، در خودروهای فولکس واگنی که فاقد توربوشارژر اند، مثل: Phaeton و Touareg، بکار رفته بود که در یاد همه علاقه مندانشان ماندگار است.

 


موتور W12 فولکس واگن، در واقع، بر اساس موتور وسطی که آقای Giugiaro (طراح بسیار معروف خودرو) بر روی ابر خودرویش، فورد (GT40) اجرا کرد، پایه ریزی شد و فولکس واگن هم، قصد کسب موفقیت فورد را داشت.


بعدها، موتور W12 با پیشرفتهای چشمگیری به ۵۹۱ اسب بخار قدرت دست یافت و Nardo نام گرفت. اینجا بود که این خودروی محبوب، مسافتی بیش از ۴۸۰۰ مایل را با سرعت ۳۴۰ (km/h) در ۲۴ ساعت طی کرد.
برخی ها بر این باورند که موتور فولکس واگن W12، در تمام زیر مجموعه هایش، مثل Bugatti ، Lamborghini و Bently به گونه ای به کار رفته است و تمام این خودروها دارای نقطه ای مشترک، به نام W12 هستند.

کاری از گروه بازرگانی هیرسا ( کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است)